Mentalno zdravlje u izolaciji može biti veoma ugroženo. Ograničavanje aktivnosti i izolovanost od drugih ljudi često mogu imati posledice po naše psihičko zdravlje.
Kako bismo to sprečili u nastavku vam nudimo nekoliko konkretnih saveta kako da očuvate dobro raspoloženje i želju da se pokrenete uprkos činjenici da ne možete da izađete napolje. Postavlja se pitanje kako sačuvati mentalno zdravlje u izolaciji?
Osmislite aktivnosti
Kao što znamo, neophodno je pronaći ili osmisliti razne aktivnosti koje možemo raditi od kuće. Važno je da to budu raznolike stvari kako bismo uvideli da imamo mogućnost izbora čak iako nam je prostor delovanja sužen. U tom smislu online platforme i programi koji se nude mogu biti jedno od rešenja. Ipak, bilo bi dobro da osmislite neku sopstvenu aktivnost (na primer gajenje cveća, slaganje starih fotofgrafija, pravljenje novih jela…). Ovo je važno jer vi sami najbolje poznajete sebe i znate šta vam prija. Osim toga, aktivnost koju sami osmislite usmerena je ka nekom cilju, a ne služi samo da ispunite veme. Dakle, ukoliko aktivnost osmislite sami veća je verovatnoća da ćete je i sprovesti.
Da sačuvate mentalno zdravlje u izolaciji – organizujte dan
Kako biste iskoristili i druge mogućnosti, koje vam se nude u trenucima kada nemate ideju šta biste radili, potrebno je da svoj dan organizujete. Napravite plan i odvojte vreme za različite akivnosti u toku dana. U svoje aktivnosti ubacite i nešto što vam se čini zanimljivo od predloženih online sadržaja. Bilo koja vrsta fizičke aktivnosti, bilo da se radi o šetnji ili aktivnom treningu kod kuće je dobro došla. Osim što nas održava u formi, fizička aktivnost nam pomaže i da ne doživljavamo sebe kao statične i pasivne. Ne zaboravite da je kontakt sa drugima veoma bitan pa i onda kada fizičkog dodira ne može biti.
Osećanje pripadnosti
Na ovaj način održavate ideju da pripadate zajednici i dobijate jasnu pouku da u ovome niste sami. Iako uglavnom jedni drugima prepričavamo stvari koje smo već i sami čuli, ovo nam može pomoći da uznemirujuće informacije podelimo sa drugima i da shvatimo da su osećaj usamljenosti, neizvesnosti, anksioznosti i doživljaj frustriranosti prirodan odgovor koji se javlja kod većine nas. Dakle to što imamo promene raspoloženja, što se povremeno distanciramo od novonastale situacije, a onda najednom nas obuzme briga i strah – posledica su vanrednog stanja i stanja u kome se nalazimo.
Traganje za informacijama
Kako bismo povratili kontrolu i oslobodili se doživljaja neizvesnosti skloni smo traganju za što većim brojem informacija. Neprekidno fokusiranje na novonastalu sutuaciju može nam škoditi. Sa druge strane negiranje novonastale situacije takođe je loše po nas. Zato se preporučuje da budete u toku sa onim što se se dešava ali da ne provodite čitav dan ispred televizora ili u potrazi za informacijama na internetu. Važno da sopstveni dan organizujemo i učinimo predvidljivim i da ga ispunimo onime što volimo. To će nam povratiti osećaj sigurnosti i zadovoljstva.
U nastavku vam nudimo neke od dostupnih online sadržaja kako biste svoj dan ispunili
Besplatno možete pogledati virtualnu izložbu muzeja Versaj:
http://en.chateauversailles.fr/…/- nicolas-fouquet:-a-certai…
Jugoslovensko dramsko pozorište u Beogradu sada možete viruelno obići:
https://jdp.futuring.rs/sr#spolja-1
Digitalne biblioteke:
https://drive.google.com/…/fol…/0B0EOrI5cR-7HOXNiVXN6R3VQR3M https://drive.google.com/…/fol…/0B2Bj-DuAbFKtbzZnVl91MXNIN1U
Još jedna online biblioteka:
https://sr.bookmate.com/
Scribd otvara svoju biblioteku za narednih mesec dana: https://www.instagram.com/p/B94KiBzg4iq/
NASINA biblioteka:
https://images.nasa.gov/
Pozorišne predstave
Metropoliten Opera će svake večeri prenositi naslov iz svoje serije UŽIVO: https://www.metopera.org/
Atelje 212 će za svoju publiku tri puta nedeljno emitovati snimljenje predstave na svom kanalu:
Nastavljamo sa akcijom?POZORIŠTE ZA SVA VREMENA ?svakog utorka, četvrtka i subote na našem fb kanalu emitovaćemo…
Gepostet von Atelje 212 am Montag, 23. März 2020
Muzeji
Google vodič kroz muzeje: https://artsandculture.google.com/partner?hl=en
Virtualne ture Narodnog muzeja: http://www.narodnimuzej.rs/izmenen-rezhim-rada-narodnog-
mu…/
Оd 27.3. dо 10.4. imaćete prilike da pogledate prvi online filmski festival:
https://www.facebook.com/124602054277128/posts/3678004635603501/?d=n
Koncerti
Beogradska filharmonija nudi svoj program za najmlađe:
https://www.bgf.rs/vestica-i-maestro
https://soundcloud.com/beogradska-filharmonija/sets/kamij-sen-sans-karneval-zivotinja/s-mkTQv
https://soundcloud.com/beogradska-filharmonija/sets/sergej-prokofjev-peca-i-vuk/s-5OCY8
Autor: Marija Manojlović, psiholog i REBT savetnik
Sa željom da Vam ponudimo saznanja koja će Vam olakšati život i poboljšati kvalitet života, pozivamo Vas na naše programe edukacije koji se održavaju u prostorijama Psihološkog savetovališta Centar u Beogradu ili online putem Skype-a ili Viber-a.